Katlanır Cam HakkındaKatlanır Cam Sistem Özellikleri

Özel tasarımlı termiği yüksek alüminyum kullanılır.

Temperli veya lamine cam kullanılır.

Camlar bantla veya silikonla değil; bakteri ve koku üretmeyen ithal yapıştırıcı ile tutturulur.

Her cam için 2 teker ve her tekerde 2 adet kapalı rulman kullanılır.

Cam ölçüleri her balkon için özel olarak belirlenir

Cafe, Restaurant, Mağaza, Vitrin ve Balkon özelliği olan tüm mesken ve işyerlerinde kullanılmaktadır. Kullanılacak alanın şekline göre özel dizayn yapılır.

Oval, köşeli, düz tüm mekanlara uygundur.

Kanatları tek parça emniyet camdan imal edilen sistem balkonlarda alttan ve üstten; vitrinlerde üstten taşıyıcılı olmak üzere iki çeşit çalışma mekanizmasına sahiptir.

Camlar üstte ve altta alüminyum profiller arasında kayarak hareket eder.

İlk kanattaki alt ve üst kilitleme sistemi sayesinde güvenli kulanım sağlar.

Tüm kanatların içeriye açılması sayesinde kolay temizlenebilen sistem yağmur, rüzgar, toz gibi dış etkenlere karşı koruyucudur.

Binaların mimari görüntüsünü bozmaz, estetiktir.

Sistemde 6-8-10 mm. kalınlığında darbelere ve kırılmaya karşı yüksek mukavemete sahip temperli cam kullanılmaktadır.İsteğe göre lamine cam kullanılabilir.

Alüminyum profillerin isteğe göre renk seçenekleri mevcuttur.

Her türlü balkon yapısına kolaylıkla uygulanabilen sistem; cam aralarındaki şeffaf fitiller sayesinde estetik ve yalıtımlıdır.

Müşterilerimiz çeşitli isimlerle sistemi adlandırmaktadır.

CAM         Cam, aşırı soğutulmuş alkali ve toprak alkali metal oksitleriyle, diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşan bir sıvı olup ana maddesi (SiO2) silisyumdur. Cam, akışkan bir maddedir. Camlar, erimiş haldeki amorf yapısını koruyarak katılaşan inorganik cisimler olarak tanımlanabilir. Üretim sırasında hızlı soğuma nedeniyle kristal yapı yerine amorf yapı oluşur. Bu yapı cama sağlamlık ve saydamlık özelliğini kazandırır. Cam pratik olarak katı bir madde olarak görünsede, teknik olarak sıvı halde bir maddedir. Sıvı maddelerin genel özelliklerinden olan viskozite, camdada bulunan bir özeliktir. Diğer bir deyişle cam akışkan bir maddedir ancak akış süresi o kadar fazladır ki bu akışı bir insan gözlemleyemez. Bu yüzden bizler camı katı bir madde olarak görürüz.

Mimari Cam:       Yapı içi, yapı çevresi ve kentsel ortamlarda diğer mimari elemanlarla birlikte kullanılan cam, camlı ünite, camlama elemanları ve sistemlerinin üretim, işleme ve montajını kapsayan faaliyetler bütünüdür.

Çevre Kontrol Camları: Yağmur, rüzgar, toz gibi atmosfer koşullarının yanısıra ışık, güneş radyasyon ısısı, ısı, gürültü, görüntü gibi dış etkenler açısından yapının içi ile dışı arasındaki ilişkileri düzenleyen cam ve camlı ünitelerdir.

RENKLİ CAM         Cam oluşurken içine katılan renkli kimyevi maddelerle oluşan renklerdir. Bunlar hamurdan renkli camlardır.

Renkleri       Füme (gri), Bronz ( kahverengi ), Yeşil , Mavi camlardır       Kalınlıkları Füme , Bronz , Mavi renkli camlar , 3mm. 10mm. kalınlıkta. Yeşil renkli cam , 2,2mm. 6mm. kalınlıkta.

MAT CAM       Cam üzerine püskürtme yapılarak yapılan kumlama işlemine mat cam denir

SATİNA         Camların asit yıkama işlemi sonucu pürüssüz hale getirilmesine satina cam denir.

EMAYE BASKI         Düz veya şekillerin fırında cama baskı yapılması sonucunda oluşulan camlara denir.

GÜVENLİK CAMLARI:LAMİNE CAM       Laminasyon:Güvenlik camı; İki veya ikiden fazla cam plakanın aralarında şeffaf ve/veya renkli bağlayıcılar yardımıyla ısı ve basınç altında birleştirilmesi işlemine denir. Özel şeffaf bağlayıcı ( PVB ) tabakalar yardımıyla 2 veya daha fazla sayıdaki çeşitli kalınlık ve nitelikteki camlar aralarında şeffaf ve opak Pvb konarak ısı basınç altında lamine edilmektedir. Bununla birlikte kurşun geçirmez iki veya çok katlı lamine camlar yapılmaktadır.         Kırılma sonrasındaki cam saçılmaları ve cisimlerin geçişine karşı direnci nedeniyle, gerek insan sağlığı gerekse hırsızlık ve saldırı, benzeri güvenlik sorunlarının beklendiği yerlerde yaygın bir kullanım potansiyeline sahiptir. Lamine cam normal camlardaki şeffaflık ve geçirgenlik özelliklerini büyük ölçüde değiştirmez. Çünkü kullanılan ara tabakalarla camın optik özellikleri birbirine yakındır. Lamine cam aynı zamanda gürültü yalıtımına katkısı ve düşük u.v. geçirgenliği ilede yararlı bir üründür. Lamine cam renkli renksiz pvb, renkli renksiz ve yansıtıcı cam kombinasyonlarıyla üretilebilmektedir. Bunun yanı sıra lamine cam gerektiği takdirde temperli cam kombinasyonlarıyla üretildiği gibi yalıtım üniteleri bünyesinde de yer almaktadır. Lamine cam kombinasyonları, camlar, renkli cam kullanılarak, renkli pvb kullanılarak ve cam kalınlıkları değiştirilerek özel üretim de elde edilebilir. Pvb kalınlıkları; 0,38 0,761,52

TEMPERLİ CAM         Isıl işlem ulgulanarak normal cama göre 4-5 kat daha fazla mukavemet kazanmasını sağlayan ısıl işlemdir.

Temperleme: Güvenlik camı;Cama yaklaşık 4-5 kat mukavemet kazandırmak amacıyla, camın erime sıcaklığına yakın bir dereceye kadar ısıtılıp sonra aniden soğutulması işleminin adıdır. Ölçüye göre hazırlanmış cam, temper fırınında ısıl işlemden geçerek ısıya ve darbeye karşı güçlendirilmiş cam halini alır. Temperlemeden geçen cam hem güvenlik hem de kırılmalarda ufak parçacıklara ayrılarak daha az zarara neden olur. Temperlemeye giren cam hiçbir şekilde başka bir işleme tabi tutulamaz.

KAPLAMALI CAMLAR:

Çok Amaçlı Camlar/Kaplamalar: Hem güneş kontrol hem de iklim kontrol özelliklerini bir arada bulunduran camlama kombinasyonları ve/veya yumuşak kaplamalardır.

Güneş Kontrol Camları/Kaplamaları: İçeri giren güneş enerjisini denetleyerek iç mekanları daha konforlu hale getiren ve soğutma giderlerinden tasarruf sağlayan cam veya kaplamalardır.

Hat Dışı Kaplamalar: Float hattını terkedip stoğa alınan cam üzerine başka bir tesiste yapılan kaplamalardır. Gerekli durumlarda, temperleme işlemi kaplama öncesinde yapılabilmektedir.

Low-E: Düşük emissivity manasına gelen, ısı kontrolü sağlayan, yumuşak kaplama adıdır.

Sert Kaplamalar: Çizilme, aşınma ve rutubete karşı dayanıklı hat üstü veya hat dışı kaplamalardır. Sert kaplamalı camlar yapılarda tekcam olarak kullanılabilir. Yalıtım camı üretimi sırasında da “kenar sıyırma” işlemine ihtiyaç göstermezler.

Yumuşak Kaplamalar: Çizilme, aşınma ve rutubete karşı dayanıksız, ancak performans değerleri daha yüksek olan hat dışı kaplamalı camlardır. Yumuşak kaplamalı camlaryapılarda ancak yalıtım camı bünyesinde kullanılabilir. Yalıtım camı üretimi sırasında “kenar sıyırma” işlemine ihtiyaç vardır.

SES KONTROL CAMLARI: Ses yalıtımı, iki cam kalınlığı farklı seçilerek, ısıcam ünitesinde daha iyi bir hale getirilebilir. Optimum performans sağlamak isteniyorsa gürültü kaynağına yakın olan camın kalınlığı diğer camdan %30 daha fazla olmalıdır ki, iki cam arasındaki ses titreşimi ve iletimi düşürülebilsin. Aynı şekilde, ses yalıtımı lamine camlarla da iyi hale getirilebilir. Bunda lamine camın bünyesinde kullanılan cam ve PVB kalınlıkları etkili olmaktadır. Isıcam araboşluğu olabildiğince geniş (max. 20 mm) seçilmelidir. Isı yalıtımını iyileştiren argon gazının ise ses yalıtımını iyileştirme etkisi çok azdır.

ALÜMİNYUM       NEDEN ALÜMİNYUM • Paslanmaz, sararmaz, dayanıklıdır. • Işığı mükemmel yansıtır. • Çelik, bakır ve pirinçten 3 kat daha hafiftir. • Alaşımları çelikten bile daha dayanıklıdır.       >  • Aynı kalitede yüksek miktarda üretilebilir. • Estetik olup her renge boyanabilir. • Soğuğa ve sıcağa dayanıklıdır. • Yangın esnasında kıvılcım ve zehirli gaz çıkarmaz. • Tamamı ile geri dönüşüm özelliği vardır. • Hassas töleransa sahip ürünler üretilebilir.

Alüminyum, yeryüzünde oksijen ve silisyumdan sonra en çok bulunan üçüncü element olmasına rağmen, endüstriyel çapta üretimi 1886 yılında elektroliz yönteminin kullanılmaya başlanması ile gerçekleşmiştir.       Alüminyumun endüstriyel çapta üretimi çok kolaylaşmış ve bu en genç metal, demir çelikten sonra dünyada en çok kullanılan ikinci metal olmuştur.       Ekstrüzyon yöntemi ile çeşitli kesitlerde profil çubuk, boru, lamalar ve fılmasin elde edilir.       Alüminyum, ekstrüzyon işlemine çok uygun bir metaldir. Böylece, kullanım amacına uygun şekil ve ölçülerde pek çok ürün, başka bir biçimlendirme işlemine gerek kalmadan ekonomik bir şekilde üretilir.       Yassı Ürünler Sıcak ve soğuk haddeleme yöntemi ile alüminyumdan plaka, levha ve folyo gibi yassı ürünler elde edilir.       Döküm Ürünleri Alüminyumdan, kokil, basınçlı veya kum döküm yöntemleri ile çeşitli büyüklük ve şekilde parçalar       Alüminyum, binaların çatı ve cephe kaplamalarında, kapı ve pencerelerinde, merdivenlerde, çatı iskeletinde, inşaat iskelelerinde ve sera yapımında büyük miktarda kullanılır       Alüminyumun sağlamlığı yanında sahip olduğu dekoratif görünüm, eloksal (anodik oksidasyon) kaplama ile bir bakıma ölümsüzleşir. Gerek natürel veya renkli eloksal kaplama, gerek ise lake (elektrostatik toz veya sıvı) boyama ile alüminyum; mimar ve mühendislere inşaat sektöründe zengin seçenekler sunar. İnşaat sektöründe ; alüminyum ekstrüzyon, yassı-ürünler ve döküm ürünleri kapı/pencere doğramaları, cephe/çatı kaplamaları ve aksesuarların yapımında kullanılır.

Sistem Özellikleri         Termiği yüksek alüminyum kullanılır.Temperli lamine cam kullanılır.Camlar bantla veya silikonla değil bakteri ve koku üretmeyen ithal yapıştırıcıyla tutturulur

Açılım Şekilleri         Tüm kanatların içeriye açılması sayesinde kolay temizlenebilen sistem yağmur, toz gibi dış etkenlere karşı koruyucudur. Binaların mimari görüntüsünü bozmaz, estetiktir.