Cam Balkon TarihiCam balkon tarihi 1981 yılında ilk defa Finlandiya’da uygulanmaya başlanmıştır. Daha sonra Avrupa kentlerinde yayılmaya başlamış ve 1999 yılında Ülkemizde, Ankara’da uygulamaları başlamıştır. Finlandiya’da ve Ülkemizde ilk yapılan cam balkonlar alttan taşımalı sistem denilen bilye tekerlekli sistemlerdir. Her cam plakasındaki yaklaşık 25- 30 kğ. yük iki adet bilyenin üzerinde hareket etmektedir. Örnek vermek gerekirse tren rayında ilerleyen vagon veya lastiksiz jantın üzerinde giden otomobil gibi. Bu sistem bütün yükün tabana binmesi ve alttaki rayında alüminyun gibi yumuşak bir malzeme olması nedeniyle ray üzerinde çöküntüler meydana getirmektedir, aynen asfalttaki çöküntü ve tümsekler gibi. Dolayısıyle ray bir müddet sonra iyice deforma oluyor ve sistem kilitleniyor. İlk çıkan sistem olması ve birçok eksik yönleri bulunmasına rağmen bu sistem fiyatının ucuz olması dolayısıyla halen piyasada müşterilere sunulmakta ve dezeavantajlarından bahsedilmediği için eskiye göre az da olsa talep görmektedir.

Alttan taşımalı sistemin yukarıda bir kısmını saydığımız eksik ve problemli yönlerinden dolayı satın alan kullanıcılar bir müddet sonra rahatsızlık duymaya ve satın aldıkları yere şikayetleri başlayınca; alttan ve üstten taşımalı sistemler ortaya çıkmıştır. Bugün piyasada alttan ve üstten taşımalı sistemlerin onlarca değişik modeli vardır. Kullanılan profilin ebat ve et kalınlığı, cam bitiş kapağı uygulanıp-uygulanamaması , dış yüzeyde yağmur saçağı bulunması, estetik ve fonksinoyel olması gibi birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Çalışma prensibi olarak alt ve üst taraftaki raylarda yatay olarak hareket eden 4 adet çift tekerden oluşmaktadır. (Birbirinden bağınsız hareket eden toplam 8 adet teker. ) Tekerlerin içi kapalı sistem rulman dışları ise polyemid denilen sert plastikle kaplanmaktadır. Yine piyasada birçok farklı marka ve modelde otomobil lastiği olduğu gibi, cam balkon teker sistemlerinde de farklı kalitede tekerlekler ve aksesuarlar bulunmaktadır. Peki son kullanıcı olan sizler gerçek kaliteyi nasıl fark edeceksiniz? Sizlere acizane tavsiyemiz en az 2-3 firmanın kullandığı malzemeleri ve referanslarını bizzat kendiniz yakından incelemenizdir. Çünkü cam balkon hem maliyetli, hem de uzun yıllar boyunca kullanacağınız bir ürün. Yaptırdığınız cam balkonların hafif bir rüzgarda şıngır şıngır sallanmasını veya cam aralarından giren rüzgarla ıslık çalmasını istemezsiniz herhalde.

Alttan ve üstten taşımalı sistemin en gelişmiş modeli bizim kullanmış olduğumuz sistemdir. Profilin et kalınlığı, ergonomik görünümü, yağmur suyu saçağı bulunması, paslanmaz teker takımı ve en kaliteli polyemid uygulaması, parkelerdeki gibi birbirinin içine geçmeli akıllı kapak sistemi ve birinci sınıf işçilik uygulamasıyla şu an bilinen en iyi sistemdir.
Piyasada satışa arz edilen her üründe olduğu gibi cam balkon ürünlerinde de muhtelif fiyatlar olmaktadır. ( Altının bile 14- 18-22 ayar fiyatları farklı farklıdır.) Çoğu kere fiyat farkları bir ürünün imalatında kullanılan malzemelerin kalite farkından kaynaklanmaktadır.

Sonuçta VİZYON olarak biz, en ucuz cam balkonu yapıyoruz iddasında değiliz, olamayız. Fakat, biz yaptığımız işi; kullandığımız malzeme ve uyguladığımız işçilikle orantılı olarak muadillerimiz arasında en uygun fiyata yapma, paranızın ve beklentilerinizin tam karşılığını vermek iddasındayız.

Bir cevap yazın